Zamknij Używamy cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
english русский
KOMPRESORYKOSIARKI SPALINOWEAGREGATY PRĄDOTWÓRCZE PDC DO PRACY CIĄGŁEJAGREGATY PRĄDOTWÓRCZEODŚNIEŻARKIAGREGATY INWERTEROWEZAGĘSZCZARKIMOTOPOMPY
1. Motopompa – zespół składający się z pompy wirowej i silnika spalinowego. Motopompy służą do wypompowywania cieczy czystych i zanieczyszczonych piaskiem, szlamem i innymi nieczystościami.
 
2. Czym kierować się przy wyborze motopompy?
Zanim zdecydujemy się na zakup motopompy, powinniśmy znać zadania jakie przed nią stawiamy i do jakiego celu będziemy jej używać. Oto podział motopomp w zależności od ich zastosowania:
Motopompy do wody czystej - nadają się do wypompowywania wody ze zbiorników wodnych, przepompowywania wody z rzek, podlewania ogrodów dlatego też są najczęściej używane przez działkowców, ogrodników i rolników, w celu poprawy bilansu wodnego i zwiększenia plonów. Urządzenie charakteryzuje wysoka wydajność w stosunku do masy motopompy, małe ciśnienie tłoczenia oraz niska wysokość podnoszenia. 
Na zdjęciu poniżej motopompa firmy Pezal model KGP30.
 
Motopompy wysokociśnieniowe - przeznaczone są do tłoczenia wody czystej pod wyższym ciśnieniem. Charakteryzują się wysoką wartością parametru podnoszenia. Stosowane na przykład w bardziej rozbudowanych systemach nawadniających na profesjonalnych uprawach rolnych, gdzie wymagane są długie linie przesyłowe i wydajne pompy spalinowe. 
Na zdjęciu poniżej motopompa firmy Pezal model PGP15HP.
 
Pompy do chemikaliów - używane są najczęściej w przemyśle, gdzie mamy do czynienia z różnego rodzaju substancjami chemicznymi od kwasów na zasadach kończąc. Jednocześnie pompa tego rodzaju służy do pompowania wody pitnej.
Motopompy pływające - są bardzo praktycznymi urządzeniami gdyż dają możliwość umieszczenia ich praktycznie w każdym zbiorniku wodnym, bez lokalizowania odpowiedniego miejsca na brzegu. Dodatkowym ułatwieniem jest brak węża ssącego dla tego typu pomp spalinowych.
Motopompy półszlamowe - przeznaczone są do pompowania medium z dużymi rozmiarami zanieczyszczeń stałych. Mogą być stosowane do odwadniania wykopów, piwnic i studzienek kanalizacyjnych podczas akcji powodziowych i przy usuwaniu skutków po zalaniach. Stanowią alternatywę do dużych pomp szlamowych, szczególnie pod kątem ceny. Mogą pompować ciecze zawierające cząstkowe ciała stałe. Jedynym ograniczeniem może być średnica króćców podłączeniowych węży. Ze względu na swoje rozmiary i małą masę, motopompy tego rodzaju mogą być przewożone w niewielkich pojazdach. Najczęściej są stosowane przez ekipy remontowe.
Motopompy szlamowe – używane są głównie do usuwania skutków powodzi, pompowania silnie zapiaszczonej wody z wykopów budowlanych lub w naprawach sieci wodociągowych. Można je również stosować podczas budowy dróg, przemyśle oraz w rolnictwie. Te najcięższe i największe często są stosowane przez oddziały Straży Pożarnej ze względu na uniwersalność i pewność w akcji. Zaprojektowano je do najbardziej ekstremalnych warunków w jakich mogą pracować ludzie. Pompy te radzą sobie nawet podczas siarczystych mrozów.

3. Krótka instrukcja przygotowania motopompy do pracy na przykładzie modelu PGP30T z oferty firmy Pezal.
Elementy wyposażenia:
- kosz ssawny
- nakrętka motylkowa
- uszczelka
- króciec kosza ssawnego
- króciec pompy
- obejma
Dodatkowo dwa węże: ssący i wylotowy.

W celu złożenia pompy należy wykonać:
a) połączyć króciec kosza ssawnego z koszem (patrz zdjęcie poniżej)

b) zainstalowanie uszczelki i króćca pompy do korpusu pompy, a następnie przykręcenie ich nakrętkami motylkowymi (patrz zdjęcie poniżej)

c) za pomocą węża o określonej średnicy należy połączyć króciec kosza ssawnego z króćcem ssawnym pompy – należy pamiętać, aby wąż po założeniu na króćce zacisnąć na obu jego końcach za pomocą obejmy dołączonej do zestawu. W tym celu obejmę należy założyć na wąż, następnie wcisnąć ją na króciec. Po założeniu węża na króciec, należy przesunąć obejmę na króciec i zacisnąć dokręcając wkrętakiem (patrz zdjęcie poniżej)

d) do króćca wylotowego pompy instalujemy wąż o określonej średnicy i zabezpieczamy go za pomocą obejmy.

Przed uruchomieniem sprawdź czy którykolwiek z elementów motopompy nie jest uszkodzony. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń, przed uruchomieniem urządzenia usuń usterki. W tym celu skontaktuj się z firmą Pezal Sp. z o.o. lub jej autoryzowanym przedstawicielem.

Zignorowanie jakichkolwiek, nawet najmniejszych uszkodzeń może prowadzić do całkowitego zniszczenia urządzenia i być bezpośrednią przyczyną urazu lub śmierci operatora, innych osób lub zwierząt.

Motopompa napędzana silnikiem spalinowym, benzynowym powoduje wytwarzanie groźnego dla zdrowia tlenku węgla. Unikaj wdychania gazów powstałych w skutek pracy silnika. Nigdy nie używaj urządzenia w zamkniętych pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji. Aby uniknąć pożaru, podczas pracy trzymaj motopompę minimum 1 metr od ścian budynku. Trzymaj wszelkiego rodzaju łatwopalne materiały z dala od motopompy.

Przed kontrolą urządzenia upewnij się, że jest ono ustawione na równej powierzchni, włącznik zapłonu silnika jest ustawiony na pozycję OFF. Podczas sprawdzania urządzenia zwróć uwagę na nawet najmniejsze rozszczelnienia, szczególnie jeżeli powodują one wyciek paliwa lub oleju. Sprawdź stan dokręcenia wszystkich śrub i nakrętek motopompy. Przed każdorazowym użyciem urządzenia sprawdź stan węży, uszczelek oraz stan dokręcenia opasek zaciskowych. Przed uruchomieniem pompy usuń jakiekolwiek zabrudzenia z pompy.

Obowiązkowo przed uruchomieniem silnika pompę należy zalać do pełna czystą, słodką wodą. W tym celu wykręć korek wlewu wody znajdujący się w górnej części pompy i wlej wodę do pełna. Zaniedbanie tej czynności spowoduje zatarcie pompy i jej całkowite zniszczenie. Powstałe w ten sposób uszkodzenia nie są objęte gwarancją. Uruchomienie silnika napędzanego urządzenie bez zalanej wodą pompy jest surowo zabronione! Po zalaniu pompy wodą należy wkręcić korek wlewu wody do pompy.

Nigdy nie uruchamiaj silnika bez filtra powietrza. Drobiny, które dostaną się do wnętrza silnika spowodują jego uszkodzenie. Sprawdzaj często stan filtra powietrza. Wymień filtr zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi lub częściej jeżeli motopompa pracuje w otoczeniu o podwyższonym poziomie zapylenia. Nigdy nie czyść filtra sprężonym powietrzem. Spowoduje to uszkodzenie bibuły filtrującej, co w efekcie doprowadzi do przedostania się drobin do silnika i jego uszkodzenia. Wymień filtr używając wyłącznie oryginalnych filtrów. Nigdy nie używaj zamienników niewiadomego pochodzenia.

Aby motopompa Państwu długo służyła należy wykonywać regularne przeglądy urządzenia:
- za każdym razem sprawdź poziom oleju, jego ubytek, stan filtra powietrza i oleju,
- po pierwszym miesiącu użytkowania lub po 20 godzinach pracy wymień olej na nowy,
- po trzech miesiącach bądź 50 godzinach pracy wymień olej oraz filtr powietrza,
- kontroluj stan techniczny filtra częściej niż co 20 godzin, gdy silnik używany jest w warunkach dużego zapylenia otoczenia,
- co sześć miesięcy lub po 100 godzinach pracy sprawdź cały silnik i sprawdź świecę zapłonową,
- co rok lub po 300 godzinach pracy sprawdź zawory i czystość zbiornika paliwa oraz wymień świecę zapłonową,
- co dwa lata sprawdzaj przewód paliwowy ,w razie potrzeby wymień na nowy,
Wszystkie wyżej wymienione czynności powinny być przeprowadzone przez autoryzowanego serwisanta KAMA/KIPOR/POLSKA.

Przechowywanie motopompy:
- przed wstawieniem do pomieszczenia poczekać do czasu całkowitego wystygnięcia silnika,
- pozostawić motopompę w suchym i czystym miejscu,
- w przypadku gdy motopompa nie będzie używana dłuższy czas należy kompletnie opróżnić zbiornik paliwa (zlać paliwo ze zbiornika paliwa),
- NIGDY nie zostawiać motopompy zalanej wodą w przypadku występowania mrozów - grozi to pęknięciem korpusu pompy,
- w sytuacjach awaryjnych , wymagających natychmiastowego zatrzymania silnika należy przestawić wyłącznik zapłonu w pozycję "wyłączony - OFF". UWAGA: wyłączenie natychmiastowe bez redukcji obrotów manetką przepustnicy grozi uszkodzeniem motopomy.

4. Poniżej przedstawiamy Państwu najczęstsze przyczyny usterek motopomp.

PRZYPOMINAMY, ŻE ZANIM PODEJMĄ PAŃSTWO JAKIEKOLWIEK CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z NAPRAWĄ USTEREK NALEŻY ODNIEŚĆ SIĘ DO KARTY GWARANCYJNEJ ORAZ INSTRUKCJI DANEGO URZĄDZENIA.

W 99 przypadkach na 100 niesprawność motopompy wynika z nawet bardzo drobnej nieszczelności na wężu ssącym. Powoduje to, że pompa zamiast zasysać wodę, zasysa powietrze poprzez nieszczelności. Aby naprawić usterkę należy wykonać następujące czynności:
- sprawdzić szczelność połączenia króćca z nakrętką do węża ssącego - wąż musi być dobrze dopasowany, nie za twardy, nasunięty do samego końca króćca,
- proszę dobrze dokręcić zacisk na wężu ssącym,
- proszę sprawdzić stan płaskiej uszczelki gumowej do uszczelnienia króćca z pompą i lekko ją nasmarować np. wazeliną techniczną, aby się nie podwijała w trakcie przykręcania króćca,
- proszę sprawdzić gwinty i nakrętkę króćca w następujący sposób: zdjąć nakrętkę z króćca i wkręcić do pompy do samego końca bez uszczelki; sprawdzić czy powstały luz pomiędzy pompą a kołnierzem nakrętki jest mniejszy niż suma grubości uszczelki kołnierza króćca - jeśli tak, proszę powtórzyć tę samą czynność z uszczelką i króćcem, i sprawdzić przez otwór króćca czy uszczelka dobrze przylega do obu powierzchni, dopiero teraz można na króciec założyć wąż ssący wg powyższych instrukcji,
- dokręcając króciec z wężem na pompę w końcowej fazie proszę zastosować dwie rurki metalowe nałożone na motylki nakrętki i równomiernie dokręcić do wyraźnego oporu; nie zakręcać nakrętki stukając młotkiem po motylkach - użytkownicy bardzo często tak robią i uszkadzają gwinty w połączeniach króćca ssącego, 
- ostatnią czynnością jest zalanie pompy wodą przez otwór górny po wykręceniu czarnego korka,
- po wyżej wymienionych czynnościach pompa musi zassać wodę; jeśli nadal będą trudności proszę konewką dolewać wodę do pompy, po ponownym wykręceniu czarnego korka, w trakcie pracy silnika; czas zasysania wody jest też zależny od różnicy poziomów ssania i wylewu - im większa różnica tym dłużej trzeba czekać (gdy różnica poziomów przekracza max - pompa nie zassie),
- prosze nie zapomnieć zamontować sita na końcu węża ssącego,
- tak precyzyjnej procedury nie muszą Państwo stosować na wężu wylotowym - tam nieszczelności nie mają wpływu na zasysanie wody.

USZKODZENIA SILNIKA
BENZYNOWEGO
A. TRUDNOŚCI Z URUCHOMIENIEM SILNIKA
1) Brak paliwa w zbiorniku paliwa - napełniamy zbiornik paliwem.
2) Paliwo nie dochodzi do komory spalania - sprawdzamy filtr paliwa i czyścimy gaźnik.
3) Zbyt niski poziom oleju w silniku - sprawdzamy poziom oleju i uzupełniamy według zaleceń w instrukcji.
4) Uszkodzenie świecy zapłonowej (sadza) - czyścimy świecę.
5) Brak iskry - czyścimy świecę, ewentualnie wymieniamy ją na nową.
6) Uszkodzenie świecy zapłonowej (nieprawidłowy odstęp elektrod) - dostosowujemy odstęp (0.6mm, 0.8mm).
7) Niskie ciśnienie mieszanki paliwowo-powietrznej na cylindrze "kompresja" (przedmuchy powietrza) - dokręcamy świecę i sprawdzamy luzy zaworowe.
8) Niskie ciśnienie mieszanki paliwowo-powietrznej na cylindrze "kompresja" (przedmuchy powietrza pomiędzy cylindrem a głowicą) - wymieniamy uszczelkę pod głowicą.
9) Niskie ciśnienie mieszanki paliwowo-powietrznej na cylindrze "kompresja" (zużyty pierścień bądź cylinder) - wymieniamy pierścienie lub blok silnika.
10)Niskie ciśnienie mieszanki paliwowo-powietrznej na cylindrze "kompresja" (zapieczony pierścien tłoka lub jego awaria) - usuwamy osad, czyścimy lub wymieniamy pierścienie.
11)Świeca zapłonowa zalana paliwem - osuszamy i instalujemy ponownie świecę zapłonową, uruchamiamy silnik z manetką gazu ustawioną w pozycji maksymalnej.
B. NIEPRAWIDŁOWE OBROTY SILNIKA
1) Niskie obroty silnika (nieprawidłowe ustawienie gaźnika) - dostosowujemy prędkość silnika regulując gaźnik i regulator odśrodkowy prędkości obrotowej.
2) Niskie obroty silnika (przytkany przewód paliwa) - przeczyszczamy przewód paliwowy.
3) Wysokie obroty silnika (zacięta przepustnica gazu) - przeczyszczamy przepustnicę gazu.
4) Nierównomierna praca silnika (zła mieszanka paliwowo-powietrzna) - dostosowujemy skład mieszanki regulując gaźnik.
5) Nierównomierna praca silnika (zatkany filtr powietrza) - wymieniamy filtr powietrza oraz regulujemy regulator odśrodkowy prędkości obrotowej.
C. NIERÓWNA PRACA SILNIKA
1) Awaria kabla wysokiego napięcia - wymieniamy przewód wraz z fajką świecy zapłonowej.
2) Nagar pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej – czyścimy świecę zapłonową.
3) Zatkany przewód paliwowy - czyścimy przewód paliwowy i filtr powietrza.
D. SILNIK MA ZBYT DUŻĄ TEMPERATURĘ
1) Zabudowany radiator cylindra ma osad - czyścimy osad z radiatora.
2) Zbyt wysoka temperatura silnika - wyłączamy silnik, ostudzamy i uruchamiamy po ostygnięciu.
3) Zatkany tłumik - czyścimy tłumik lub wymieniamy.
4) Słabe smarowanie olejem - sprawdzamy czy poziom oleju nie jest zbyt wysoki lub wymieniamy olej.
E. AUTOMATYCZNE ZATRZYMANIE SIĘ SILNIKA
1) Niski stan oleju - uzupełniamy olej.
2) Skończyło się paliwo - uzupełniamy paliwo.
3) Paliwo nie dociera do cylindra - przeczyszczamy przewód i gaźnik.
4) Zatkany gaźnik - oczyszczamy gaźnik.
5) Awaria zapłonu - sprawdzamy obwód zapłonowy.
6) Zatkanie przewodów - przeprowadzamy przegląd ogólny.
USZKODZENIA POMPY
A. OGÓLNE USZKODZENIA POMPY
1) Siatka filtrująca, rura albo wirnik są zabrudzone - czyścimy.
2) Mała prędkość - zwiększamy prędkość.
3) Wirnik albo inne urządzenie poważnie zabrudzone - sprawdzamy i czyścimy bądź wymieniamy.
4) Wyciek z rury - sprawdzamy i naprawiamy, ewentualnie wymieniamy.
5) Wirnik zniszczczony, poważny wyciek - wymieniamy wirnik na nowy.
6) Niestabilna praca silnika - dostosowujemy prędkość i regulujemy regulator odśrodkowy prędkości obrotowej.
7) Siatka filtrująca jest uszkodzona - wymieniamy.
8) Prędkość pompy zbyt niska - sprawdzamy pompę, szukamy przyczyny.
9) Wypełnienie wodą jest zbyt małe - dolewamy wody do pompy.
10) Wlew wody jest zatkany przez obce obiekty i opór jest zbyt duży - sprawdzamy filtr, wirnik i rurę ciągnącą, wszystko czyścimy.
11) Ustawienie pompy nie jest właściwe, nie jest stabilna - zatrzymujemy pompę i dostosowujemy ustawienie.
12) W rurze i pompie jest powietrze - odkręcamy korek odpowietrzający i zalewamy pompę wodą do momentu aż pompa zacznie ją zasysać.
B. BRAK PRZEPŁYWU WODY
1) Luźnie połączenie rury ciągnącej - sprawdzamy połączenie i naprawiamy.
2) Złe warunki ustawienia głowicy ciągnącej - zmieniamy ustawienie pompy.
3) Wąż jest zagięty, dziurawy lub przecięty - prostujemy wąż lub wymieniamy na nowy.
4) Kosz ssawny nie jest zanurzony całkowicie - zanurzamy całkowicie kosz w cieczy.
5) Na złączu kroćca i pompy pojawiają się pęcherzyki powietrza i wody - wymieniamy uszczelkę pod króćcem.
6) Kosz ssawny jest zatkany - oczyszczamy kosz z zanieczyszczeń.
7) Pompa jest zbyt wysoko względem zbiornika z cieczą - przenosimy pompę bliżej zbiornika aby zredukować odległość.
Poniżej jedna z najczęściej spotykanych usterek w motopompach - nieszczelność pompy i zła próba jej naprawy. W tym przypadku zamiast używać taśmy teflonowej należy zamontować nowy oring.
     
 
5. Najczęściej zadawane pytania przez użytkowników dotyczące motopomp z silnikiem benzynowym:

PRZYPOMINAMY, ŻE ZANIM PODEJMĄ PAŃSTWO JAKIEKOLWIEK CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z NAPRAWĄ USTEREK NALEŻY ODNIEŚĆ SIĘ DO KARTY GWARANCYJNEJ ORAZ INSTRUKCJI DANEGO URZĄDZENIA. DOKONYWANIE JAKICHKOLWIEK NAPRAW W OKRESIE GWARANCJI POZA AUTORYZOWANYM SERWISEM POZBAWIA NABYWCĘ PRAW GWARANCYJNYCH.

PYTANIE: Dlaczego motopompa strzela i gaśnie?
ODPOWIEDŹ: Przyczyną mogą być brudny lub zatkany filtr powietrza. Należy go oczyścić lub wymienić na nowy. Przyczyną może być także zużycie się świecy zapłonowej. W takim wypadku należy wymienić świecę zapłonową. Dodatkowo warto sprawdzić jakość użytego paliwa oraz układ paliwowy.
PYTANIE: Dlaczego motopompa nie zasysa wody?
ODPOWIEDŹ: Gdy motopompa nie zasysa wody należy sprawdzić szczelność uszczelek na złączkach i wymienić je jeśli istnieje taka konieczność. Dodatkowo należy sprawdzić szczelność pompy i węża ssącego.
PYTANIE: Motopompa zaciąga wodę, ale nie chce jej podawać na węże, co robić?
ODPOWIEDŹ: Przyczyną może być nieszczelność węża. Uszczelniamy go lub wymieniamy na nowy. Powodem może być też to, że pompa jest zbyt wysoko względem zbiornika z cieczą. W takim wypadku przenosimy pompę bliżej zbiornika aby zredukować odległość.
PYTANIE: Co zrobić gdy motopompa się dusi?
ODPOWIEDŹ: Przyczyną może być zabrudzony filtr powietrza. Należy go wymienić na nowy.
PYTANIE: Jakie wyprzedzenie zapłonu powinna mieć motopompa?
ODPOWIEDŹ: Wyprzedzenie zapłonu zależne jest od rodzaju silnika zamontowanego w motopompie. Dane o kącie wyprzedzenia każdy użytkownik powinien znaleźć w instrukcji obsługi silnika.
PYTANIE: Dlaczego motopompa nie wytwarza podciśnienia?
ODPOWIEDŹ: Przyczyn braku wytwarzania podciśnienia w motopompie może być wiele. Najbardziej powszechnym powodem jest występowanie nieszczelności na obudowie pompy i na połączeniach węża. W takim wypadku zaleca się usunięcie nieszczelności poprzez wymianę uszczelek lub dokręcenie węża. Dodatkowo należy wymienić oringi w obudowie pompy. Źródłem problemów może być także uszkodzony wirnik bądź pęknięty korpus pompy. W takim wypadku należy wymienić wirnik lub korpus na nowy. Przyczyną braku podciśnienia mogą okazać się niskie obroty silnika. Aby wyeliminować problem należy zwiększyć obroty.

Firma PEZAL oferuje produkty, które znajdą Państwo na stronie: www.pezal.com oraz podejmuje się kompleksowego serwisowania wszelkich typów pojazdów, maszyn oraz urządzeń specjalistycznych napędzanych silnikami spalinowymi. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące problemów ze sprzętem prosimy o kontakt:
Dział handlowy – Grzegorz Żynda 0516-126-701, 058-300-03-67 wew. 22,
Części zamienne – Michał Stankiewicz 0505-172-492, 058-300-03-67 wew. 25,
Serwis – Mariusz Moczyński 0509-329-091, 058-303-80-80 wew. 40.