Zamknij Używamy cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
english русский
KOMPRESORYKOSIARKI SPALINOWEAGREGATY PRĄDOTWÓRCZE PDC DO PRACY CIĄGŁEJAGREGATY PRĄDOTWÓRCZEODŚNIEŻARKIAGREGATY INWERTEROWEZAGĘSZCZARKI
1. Zagęszczarka - maszyna do zagęszczania podłoża (nawierzchni, gruntu) poprzez proces wibrowania. Elementem roboczym jest płyta metalowa wzbudzana przez układ wibracyjny napędzany silnikiem spalinowym. Stosowana powszechnie przy pracach budowlanych do zagęszczania podłoża np. przy kładzeniu przewodów, kostki brukowej, naprawach i remontach dróg, naziemnych sieci energetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągowych, gazowych.
Poniżej elementy budowy zagęszczarki płytowej na przykładzie modelu PC100-KG200 firmy Pezal.
 
2. Czym kierować się przy wyborze zagęszczarki?
Wybór odpowiedniej zagęszczarki uzależniony jest przede wszystkim od wielkości
i rodzaju gruntu, na którym będzie wykonywana nawierzchnia. Pod uwagę musimy również wziąć rodzaj kładzionej nawierzchni.
Zasadniczo zagęszczarki gruntu dzielimy na dwa rodzaje: jednokierunkowe
i dwukierunkowe - zwane inaczej rewersyjnymi czyli z biegiem wstecznym.  
Zagęszczając podsypkę pod chodniki, ścieżki, parkingi, podjazdy, boiska lub place można wykorzystywać zagęszczarki jednokierunkowe lekkie, bądź ciężkie -
w zależności od przeznaczenia wykonywanej nawierzchni. Firma Pezal oferuje tu serię zagęszczarek jednokierunkowych o wadze od 32kg do 93kg i symbolach: PC40-PG100, PC60-KG160, PC80-KG200, PC90-KG200, PC100-KG200, PC100-PG200. Możliwość zastosowania elastomeru – specjalnej gumy – sprawia, że doskonale nadają się również do pracy przy układaniu kostki brukowej i polbruku, w celu wyrównania kładzionej powierzchni. Wymienione modele urządzeń często stosują ekipy remontowo-budowlane do naprawy dróg, trakcji wodociągowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych i innych. Model zagęszczarki PC90-KG200 jest niezawodny przy ubijaniu gorącego asfaltu ponieważ zastosowano w nim żeliwną płytę i zraszacz wody. Przykładowo zagęszczarka o symbolu PC100-PG200 jest w stanie utwardzić 320m2 terenu w godzinę.
Na zdjęciu poniżej zagęszczarka płytowa firmy Pezal model PC100-KG200.

Zagęszczarki rewersyjne, które - jak sama nazwa wskazuje – charakteryzują się dwukierunkowym trybem pracy, wykorzystywane są najczęściej przy przygotowaniu gruntu pod wyłożenie asfaltu lub trakcji kolejowej, naprawach nawierzchni dróg, wałów, ulic, boisk, nasypów. Ze względu na możliwość łatwiejszego manewrowania czyli do przodu i do tyłu, można je stosować w trudno dostępnych miejscach. Przykładowo do zagęszczania powierzchni parkingowej lub placów przeznaczonych pod wylewkę betonu najlepsze okażą się modele PC160-KM178F, PC160-KG200 i PC160-KG280. Siła wymienionych urządzeń wynosi 30,5kN co gwarantuje głębokość ubijania na poziomie 50cm po pierwszym przejściu. Natomiast wydajność opisywanej serii to maksymalnie  570m2 na godzinę. Najcięższe rewersyjne zagęszczarki z oferty firmy Pezal to modele PCe330-KM186F na silniku Diesla oraz PCe330-KG390 na silniku benzynowym. Ważące ponad 300kg maszyny doskonale nadają się do budów i prac remontowych dróg, kolei i innych. Charakteryzują się zarówno wysoką mocą ubijania – 38kN co daje 90cm głębokości ubijania, jak i wydajnością sięgającą poziomu 650m2/godz. Jedną z największych zalet tych urządzeń jest solidna konstrukcja, która powoduje dłuższą żywotność użytkowania nabytego sprzętu.
Oferta firmy Pezal wzbogaciła się o jeszcze cięższe modele zagęszczarek m.in.
o zagęszczarkę rewersyjną PCeP420-KM186FE, którą widzą Państwo na zdjęciu poniżej.

3. Krótka instrukcja przygotowania zagęszczarki do pracy na przykładzie zagęszczarki płytowej PC80-KG200 z oferty firmy Pezal.

Aby zainstalować ramę silnika należy wykonać kolejno:
a) wykręcić trzy śruby mocujące ramy (rysunek poniżej),

b) przykręcić ramę mocując do płyty silnikowej kolejno: ramę, podkładkę, podkładkę sprężynową, śrubę mocującą.

Aby zainstalować elastomer (gumę) należy wykonać kolejno:
a) położyć elastomer na równej nawierzchni,
b) ustawić na gumie zagęszczarkę (tak aby otwory w elastomerze znajdowały się po stronie uchwytu mocującego płyty głównej),
c) za pomocą płaskownika docisnąć elastomer do płyty głównej zagęszczarki, całość skręcić za pomocą śrub i nakrętek motylkowych dołączonych do zestawu w kolejności, jak pokazano na rysunku poniżej.

UWAGA! Elastomer należy stosować wyłącznie do ubijania kostki brukowej. Nie należy stosować elastomera do zagęszczania piasku, podsypki, itp. Zagęszczanie gruzu z użyciem elastomera jest zabronione.

Aby zainstalować dyszel sterujący należy wykonać kolejno:
a) wykręcić dwie śruby mocujące dyszel sterujący (rysunek poniżej),

b) przykręcić dyszel tak aby gumy amortyzacyjne dyszla oparły się o płytę silnikową (rysunek poniżej).


4. Wymiana oleju w wibratorze i układzie hydraulicznym na przykładzie zagęszczarki rewersyjnej PCeP420-KM186FE.

Wymiana oleju w wibratorze.
Wymień olej w wibratorze na nowy przynajmniej co 6 miesięcy lub 500Rh od daty ostatniej wymiany. Rekomendowany olej do wibratora to olej przekładniowy Shell Spirax 80W90. Aby wymienić olej wykręć śrubę spustową oleju, zlej stary, przepracowany olej i wkręć śrubę z powrotem.

Następnie wykręć śruby wlewu oleju do wibratora i wlej świeży, nowy olej do wibratora (jeżeli olej zacznie wyciekać w miejscu montażu śruby wlewu oleju, należy zaprzestać wlewania oleju).

Wymiana oleju w układzie hydraulicznym.
Wymień olej w układzie hydraulicznym przynajmniej co 6 miesięcy lub 500Rh urządzenia. Zalecany olej to Lotos L-HL 46.

Aby wymienić olej w układzie hydraulicznym odkręć nakrętkę przewodu układu hydraulicznego (rysunek powyżej) i zlej stary, zużyty olej do uprzednio przygotowanego pojemnika. Po zlaniu starego oleju, przykręć przewód z powrotem. Wykręć śrubę wlewu oleju do układu hydraulicznego (rysunek poniżej) i wlej świeży, nowy olej. Właściwy poziom oleju zaznaczono na urządzeniu (rysunek poniżej). Po zalaniu nowym olejem, odkręć górną śrubę odpowietrzenia. Rusz kilkakrotnie manetką rewersu do przodu i do tyłu, aby odpowietrzyć układ hydrauliczny - w momencie wycieku oleju przez śrubę odpowietrzenia należy ją dokręcić.

Nie od dziś wiadomo, że właściwa konserwacja i prawidłowe użytkowanie jakiegokolwiek sprzętu owocuje jego bezawaryjnością, a zatem dłuższą żywotnością oraz bezpieczeństwem i komfortem pracy. Zastosowanie się do kilku prostych i użytecznych zasad dotyczących korzystania, konserwacji czy przeglądów zagęszczarek ma istotny wpływ na czas eksploatacji tych urządzeń.
   
Każdorazową pracę z zagęszczarką należy zacząć od sprawdzenia poziomu oleju w silniku i w zależności od stanu, uzupełnić braki bądź odlać nadmiar do wysokości wyznaczonego pułapu. Specjaliści z firmy Pezal radzą używać oleju 15W40 takich marek jak: Shell, Castrol, Aral czy Mobil. Jeśli wymagana jest wymiana oleju, którą powinno się robić przynajmniej raz na pół roku lub co 500 roboczogodzin należy jej dokonać na ciepłym silniku.
   
Następnie w razie potrzeby trzeba uzupełnić paliwo, którego absolutnie nie wolno dolewać w czasie pracy silnika. Po skończeniu pracy lub w czasie dłuższych przerw należy pamiętać by zamykać zawór dopływu paliwa.
    Kolejnymi krokami jest sprawdzenie:
- czy nie ma wycieków z silnika i wibratora;
- czy podokręcane są wszystkie śruby, przewody, zaciski itp.;
- stanu poduszek (wibroizolatorów);
- osiowości kół przekładni pasowej – pasek nie może pracować po skosie, w innym przypadku należy wyosiować koło pasowe i sprzęgło odśrodkowe;
- napięcia paska klinowego – w połowie odległości między kołami przekładni przy nacisku palcem powinien ugiąć się na ok. 11mm;
- stanu (poziomu oraz czystości) olejowego filtra powietrza (stosowany wyłącznie w silnikach Diesla) – wykluczone jest uruchamianie silnika, gdy w w/w filtrze nie ma oleju!

Po tak dokonanym przeglądzie można uruchomić urządzenie. Jeśli zagęszczarka używana jest po raz pierwszy zaleca się włączyć silnik na wolnych obrotach przez 10 godzin w celu dotarcia napędu, a po następnych 10 godzinach użytkowania wymienić olej. Istotne jest używanie maszyny zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji.
   
W takcie pracy zabronione jest operowanie sprzętem na półobrotach. Niedostosowanie się do tego zakazu skutkuje wprowadzeniem dużych drgań rezonansowych wśród elementów zagęszczarki, w efekcie czego może dojść do uszkodzeń maszyny i obrażeń u operatora. Kolejną rzeczą niedopuszczalną przy użytkowaniu maszyny jest uruchamianie silnika w przypadku braku filtra powietrza! Sytuacja taka może spowodować przedwczesne zużycie lub nawet uszkodzenie silnika.
   
Należy pamiętać, iż w ubijaniu kostki brukowej lub podobnej nawierzchni trzeba wcześniej zamontować na płycie zagęszczarki elastomer – specjalną gumową podkładkę. Dzięki niej mamy pewność, że ubijany materiał nie popęka, a ponadto praca bez takiego zabezpieczenia skończyłaby się znacznymi uszkodzeniami mechanicznymi urządzenia.
   
Ze względu na wibracyjny charakter działania zagęszczarki oraz silnego oddziaływania drgań na operatora czas pracy w trakcie trwania jednej zmiany nie powinien przekraczać 4 godzin. Ponadto należy używać rękawic ochronnych oraz specjalnych słuchawek o skuteczności tłumienia dźwięków powyżej 10 dBA. Nie wolno również dopuszczać do użytkowania przez ludzi, którzy są nieprzeszkoleni, a także nie mają przeprowadzonych badań lekarskich. Ważne jest zatem powierzanie urządzenia osobom odpowiednio do tego przygotowanym.

5. Najczęściej zadawane pytania przez użytkowników dotyczące zagęszczarek:

PRZYPOMINAMY, ŻE ZANIM PODEJMĄ PAŃSTWO JAKIEKOLWIEK CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z NAPRAWĄ USTEREK NALEŻY ODNIEŚĆ SIĘ DO KARTY GWARANCYJNEJ ORAZ INSTRUKCJI DANEGO URZĄDZENIA. DOKONYWANIE JAKICHKOLWIEK NAPRAW W OKRESIE GWARANCJI POZA AUTORYZOWANYM SERWISEM POZBAWIA NABYWCĘ PRAW GWARANCYJNYCH.

PYTANIE: Gdy włączam wibracje (nakładam pasek klinowy) zagęszczarka nie porafi wskoczyć na wysokie obroty (przy czym silnik bez obciążenia chodzi prawidłowo).
ODPOWIEDŹ: Należy sprawdzić czy filtr powietrza nie jest zabrudzony. Jeśli tak - należy go wymienić. Jeśli nie - najprawdopodobniej zostało zatarte łożysko
w wibratorze. W takim wypadku należy skierować się z zagęszczarką do serwisu.
PYTANIE: Zagęszczarka gruntowa spala olej z komory silnika. Zawory są szczelne. Co robić?
ODPOWIEDŹ: Przyczyną mogą być przetarte pierścienie. Z taka usterką należy wybrać się do serwisu.
PYTANIE: Zagęszczarka kopci. Co się stało?
ODPOWIEDŹ: Jeśli urządzenie kopci na czarno oznacza to, że filtr powietrza jest zabrudzony i należy go wymienić. Jeśli kopci na jasny kolor - najprawdopodobniej pierścienie zostały przetarte i należy się skontaktować z serwisem.
PYTANIE: Dlaczego w zagęszczarce ogień idzie z tłumika?
ODPOWIEDŹ: Przyczyną jest zabrudzony filtr powietrza. Należy go wymienić.    
PYTANIE: Zagęszczarka rewersyjna jedzie tylko do przodu.
ODPOWIEDŹ: Możliwe, że została zerwana linka rewersu lub zatarła się tulejka rewersu. Przyczyną może być także zatarty wałek rewersu bądź łożysko oporowe.
Z tak dużymi uszkodzeniami należy skierować się z urządzeniem do serwisu.
PYTANIE: Zagęszczarka nie odpala. Co robić?
ODPOWIEDŹ: Po pierwsze należy sprawdzić stan oleju - dolać jeśli jest go za mało. Jeśli świeca nie ma iskry należy wymienić ją na nową. Proszę sprawdzić czy filtr powietrza nie jest zabrudzony. Jeśli jest zabrudzony należy go wymienić. Źródłem problemów może być także sprężynka na cięgle gazu. Często się zdarza, że jest ona zaczepiona niepoprawnie co powoduje, że silnik nie odpala. Większym problemem w momencie gdy silnik nie odpala jest uszkodzenie przewodu paliwowego lub gaźnika. W takim wypadku należy udać sie z zagęszczarka do serwisu.
PYTANIE: Z odpowietrznika wibratora wycieka olej. Co robić?
ODPOWIEDŹ: Przyczyną może być zbyt wysoki poziom oleju w wibratorze. Przez jedną godzinę pracy urządzenia wyciek oleju jest dopuszczalny - w ten sposób uzyskuje odpowiedni poziom.

Firma PEZAL oferuje produkty, które znajdą Państwo na stronie: www.pezal.com oraz podejmuje się kompleksowego serwisowania wszelkich typów pojazdów, maszyn oraz urządzeń specjalistycznych napędzanych silnikami spalinowymi. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące problemów ze sprzętem prosimy o kontakt:
Dział handlowy – Grzegorz Żynda 0516-126-701, 058-300-03-67 wew. 22,
Części zamienne – Michał Stankiewicz 0505-172-492, 058-300-03-67 wew. 25,
Serwis – Mariusz Moczyński 0509-329-091, 058-303-80-80 wew. 40.

MOTOPOMPY