Zamknij Używamy cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
english русский
KOMPRESORYKOSIARKI SPALINOWEAGREGATY PRĄDOTWÓRCZE PDC DO PRACY CIĄGŁEJAGREGATY PRĄDOTWÓRCZEODŚNIEŻARKIAGREGATY INWERTEROWE
1. Agregat prądotwórczy jest autonomicznym zespołem wytwarzającym energię elektryczną. To rezerwowe źródło prądu składa się głównie  z prądnicy, która jest napędzana silnikiem spalinowym. Agregaty w zastosowaniu podstawowym służą do wytwarzania energii elektrycznej dla różnych potrzeb - siła napędowa, światło, ogrzewanie itd. na obszarze, na którym nie ma żadnych innych źródeł energii. W zastosowaniu pomocniczym agregaty są używane gdy występują przeciążenia sieci, gdy następuje jej przerwanie, i z tego powodu mogą powstać szkody materialne albo finansowe. Dzieli się je na liczne typy, m.in. w zależności od przeznaczenia (w zastosowaniu morskim i lądowym), od sposobu ich uruchamiania (z ręcznym lub automatycznym sterowaniem) lub od sposobu ich mocowania (stała lub ruchoma instalacja), itd.

Agregat inwerterowy to jeden z serii agregatów, które oferuje nasza firma (pozostałe typy agregatów wg Pezala poznają Państwo w kolejnych artykułach z cyklu "Porady Pezala").
Poniżej zdjęcie agregatu inwerterowego firmy Pezal, model - PGE770Ti.
                           
Agregaty inwerterowe charakteryzują się tym, że są małe, ciche, poręczne oraz prezentują najnowocześniejszą technologię wytwarzania prądu. Z powodzeniem można ich używać do zasilania najbardziej wymagających urządzeń elektronicznych, takich jak: komputer, elektroniczne sterowanie urządzenia domowe itp. Kluczową częścią tego rodzaju agregatów jest falownik (inwerter). Inwerter inicjuje produkcję "czystego" przemiennego prądu zamienianego potem w prąd stały. Po zmniejszeniu fal zniekształceń napięcia do najniższej granicy, prąd stały jest ponownie przemieniany w czysty i wygładzony przemienny prąd wyjściowy. Prądnica w tego rodzaju agregatach jest połączona bezpośrednio z silnikiem, a koło zamachowe zlikwidowane.
Poniżej rysunek unikalnego i opatentowanego systemu chłodzenia powietrzem zastosowanego w agregatach inwerterowych.

W porównaniu z tradycyjnym agregatem, agregat inwerterowy jest około 50% mniejszy i lżejszy dlatego można go stosować w czasie organizowania okazjonalnych zabaw, majsterkowania, wyjazdów w plener oraz do codziennych prac domowych - wszędzie tam gdzie nie mamy możliwości podłączenia urządzeń i elektronarzędzi do sieci energetycznej. Ponadto agregaty te posiadają nowy system dwupoziomowych obrotów oraz emisji hałasu (hałas jest niższy o 3 do 9dB od tradycyjnych generatorów). Najnowocześniejszy system spalania paliwa ograniczył emisję szkodliwych spalin do atmosfery, do minimalnego limitu. Agregaty inwerterowe posiadają wiele czujników (np. czujnik przeciążenia, czujnik ciśnienia oleju itp.), które eliminują konieczność ręcznej kontroli. Dodatkowo przepustnice regulują automatycznie obroty silnika w zależności od obciążenia.
Poniżej budowa agregatu inwerterowego na przykładzie modelu IG1000 firmy Pezal.

2. Czym kierować się przy wyborze agregatu?
Przy wyborze agregatu należy wziąć pod uwagę maksymalny prąd rozruchu w czasie normalnej pracy sprzętu elektrycznego oraz maksymalną moc potrzebną do pracy w najgorszych warunkach. W ten sposób otrzymamy moc jakiej wymagamy od agregatu do zasilenia interesującego nas sprzętu elektronicznego. Agregat pracuje najwydajniej gdy jest obciążony w około 80%.
Poniżej w tabelce znajdują się dane dotyczące mocy jakiej potrzebują podstawowe narzędzia i urządzenia elektryczne oraz agregaty, które tym wielkościom odpowiadają.

3. Krótka instrukcja przygotowania agregatu inwerterowego do pracy na przykładzie IG1000/S, IG2000, IG2600.
UWAGA! Dokonaj sprawdzenia przy wyłączonym silniku.
- Sprawdź poziom oleju.
Używanie oleju złej jakości, oleju przepracowanego lub oleju przeznaczonego do silników 2-suwowych skróci żywotność urządzenia. Używaj oleju wysokiej jakości do silników 4-suwowych. Rekomendowane oleje to: Shell, Castrol, Mobil itp. W polskich warunkach najlepiej uzywać oleju 10W30, 15W40. Odkręć śruby pokrywy i zdjemij pokrywę silnika. Odkręć miarkę oleju i wytrzyj ją do sucha. Sprawdź poziom oleju poprzez wsunięcie miarki w otwór bez dokręcania. Jeżeli nie ma wyraźnego śladu oleju, dolej olej do górnego poziomu szyjki bloku.
UWAGA! Używanie silnika z niedoborem oleju może spowodować poważne uszkodzenia.
INFORMACJA - System niskiego stanu oleju automatycznie wyłączy silnik przy zbyt niskim stanie oleju. Aby uniknąć samoczynnych wyłączeń sprawdzaj poziom oleju regularnie.
- Sprawdź poziom paliwa w zbiorniku.
Zalecane paliwo to benzyna bezołowiowa Pb95. Jeżeli poziom paliwa jest niski dolej paliwa do górnego poziomu. Nie używaj żadnych dodatków do paliw, nie mieszaj oleju napędowego z benzyną. Unikaj wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń w paliwie, a szczególnie wody i piasku. Po zatankowaniu dokręć mocno korek paliwa. Benzyna jest łatwopalna i może eksplodować. Tankuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu przy wyłączonym silniku. W pobliżu benzyny - nie pal i nie dopuszczaj do kontaktu z iskrami. Nie przelewaj paliwa, paliwo nie może przekraczać górnego poziomu. Dokręć korek po zatankowaniu. Nie dopuszczaj do rozlewania paliwa. Jeśli agregat został oblany paliwem, dokładnie go wytrzyj i podłogę przed jego uruchomieniem. Na korku wlewu paliwa znajduje się odpowietrznik, który podczas pracy powinien być ustawiony na pozycji ON, a po wyłączeniu (np. podczas transportu) na pozycję OFF by uniknąć wycieku paliwa. Unikaj długiego kontaktu skóry z benzyną. Nie wdychaj oparów z benzyny. Nie dopuszczaj do kontaktu z benzyna dzieci i zwierząt.
- Sprawdź filtr powietrza.
Sprawdź filtr powietrza czy jest czysty i sprawny. Odkręć pokrywę silnika, zdejmij pokrywę filtra powietrza naciskając górną część - IG1000/S (lub odkręć pokrywę filtra w pozostałych modelach). Sprawdź filtr, w razie potrzeby wymień na nowy.
UWAGA! Nigdy nie uruchamiaj silnika bez filtra powietrza, spowoduje to dostanie się zanieczyszczeń do silnika i w efekcie jego zatarcie lub szybsze zużycie. Zakręć kranik paliwa przed transportem. Zamknij odpowiednik korka wlewu paliwa (pozycja
OFF) przed transportem.

4. Serwis i przeglądy (na przykładzie agregatu inwerterowego IG1000/S, IG2000, IG2600).
A. WYMIANA OLEJU.
Spuść olej gdy silnik jest jeszcze gorący (pamiętaj o wyłączeniu wyłącznika zapłonu i zakręceniu kranika paliwa.
1) Odkręć śrubę i zdjemnij pokrywę agregatu.
2) Odkręć mairkę oleju.
3) Wylej stary olej do pojemnika.
4) Wlej nowy olej i sprawdź poziom.
5) Zakręć miarkę i załóż pokrywę silnika.
Pojemność miski olejowej: IG1000=0,25L, IG2000=0,4L, IG2600=0,6L. Po wymianie oleju umyj ręce mydłem i wodą. Zużyty olej wlej do kanistra i oddaj do specjalnej firmy przetwarzającej olej. Nie wylewaj oleju do śmieci, w ziemię czy do wody - zaszkodzi to w znacznym stopniu środowisku.
B. SERWIS FILTRA POWIETRZA.
Zanieczyszczony filtr ograniczy dopływ powietrza do gaźnika, co spowoduje jego zła pracę. Aby tego uniknąć wymieniaj filtr powietrza regularnie. NIE CZYŚĆ FILTRA W CIECZACH ŁATWOPALNYCH.
1) Odkręć śrubę pokrywy silnika.
2) Naciśnij górna część i zdejmij pokrywę filtra powietrza.
3) Wymień filtr na nowy.
4) Załóż pokrywę filtra, zaczynając od dolnej części.
5) Załóż obudowę agregatu i zakręć śrubę.
C. CZYSZCZENIE I WYMIANA ŚWIECY ZAPŁONOWEJ.
Świece rekomendowane: CR5HSB, U16FSR-UB. Aby silnik pracował poprawnie, śweca musi mieć odpowiednią przerwę i być czysta.
1) Zdejmnij pokrywę świecy.

2) Zdejmnij fajkę świecy.
3) Oczyść okolice elektrod świecy.
4) Użyj klucza do świec i wykręć świecę.

5) Sprawdź wizualnie świecę. Wymień na nową jeżeli elektroda jest ułamana lub świeca nie produkuje iskry. Jeżeli świeca jest dobra oczyść ja z naleciałości drucianą szczotką.
6) Zmierz przerwę świecy. Przerwa powinna mieć 0.6-0.7mm. Dognij delikatnie elektrodę aby ustawić właściwą przerwę.

7) Sprawdź czy świeca ma iskrę.
8) Wkręć ręką świecę do głowicy, aż poczujesz mocny opór.
9) Po wkręceniu nowej świecy ręką powinna ona być dociaginieta kluczem 1/2 obrotu. Jeżeli montujemy starą świecę dociągamy tylko od 1/8 do 1/4 obrotu l;ucza.
10) Załóż fajkę świecy dokładnie.
11) Załóż pokrywę świecy agregatu.
UWAGA! Świeca musi być dokładnie dokręcona. Nigdy nie używaj świecy o innej ciepłocie i innym gwincie.
D. CZYSZCZENIE NAPARSTKA FILTRUJĄCEGO.
Jeżeli agregat pracował, tłumik będzie gorący. Poczekaj aż agregat ostygnie.
1) Odkręć cztery śruby 5mm i zdjemij obudowę tłumika.
2) Odkręć trzy śruby 6mm, zdejmij tłumik i uszczelkę tłumika.
3) Sprawdź uszczelkę tłumika, jeżeli potrzeba wymień ją na nową.
4) Użyj szczoteczki do usunięcia osadu z naparstka.
5) Sprawdź uszczelkę tłumika, wymień na nową jeśli istnieje taka potrzeba. Załóż uszczelkę, naparstek, tłumik i pokrywę zabezpieczającą.

5. Poniżej przedstawiamy Państwu najczęstsze przyczyny usterek agregatów inwerterowych.

PRZYPOMINAMY, ŻE ZANIM PODEJMĄ PAŃSTWO JAKIEKOLWIEK CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z NAPRAWĄ USTEREK NALEŻY ODNIEŚĆ SIĘ DO KARTY GWARANCYJNEJ ORAZ INSTRUKCJI DANEGO URZĄDZENIA. DOKONYWANIE JAKICHKOLWIEK NAPRAW W OKRESIE GWARANCJI POZA AUTORYZOWANYM SERWISEM POZBAWIA NABYWCĘ PRAW GWARANCYJNYCH.

PYTANIE: Nie mogę odpalić agregatu. Co robić?
ODPOWIEDŹ: Jeśli sprawdzili Państwo wcześniej poziom oleju i paliwo  to możliwe, że uszkodzony przełącznik lub uszkodzony kontroler z trzema diodami powoduje brak iskry. W takim wypadku należy z agregatem skierować się do serwisu. Brak pracy silnika może być też spowodowany przez uszkodzoną świecę (należy
wymienić świecę) lub sprawdzić czy korek odpowietrznika jest w pozycji ON.
PYTANIE: Pali się zielona lampka, ale agregat nie daje napięcia.
ODPOWIEDŹ: Najprawdopodobniej komputer w agregacie został uszkodzony. Urządzenie należy oddać do serwisu. To samo oznacza zapalenie się czerwonej lampki OVERLOAD ALARM.
PYTANIE: Pali się czerwona lampka LOW OIL ALARM w agregacie.
ODPOWIEDŹ: Lampka ta sygnalizuje, że w agregacie brak oleju - należy go dolać. Jeśli to nie pomoże możliwe, że został uszkodzony czujnik olejowy. W takim wypadku należy oddać agregat do serwisu.
Firma PEZAL oferuje produkty, które znajdą Państwo na stronie: www.pezal.com oraz podejmuje się kompleksowego serwisowania wszelkich typów pojazdów, maszyn oraz urządzeń specjalistycznych napędzanych silnikami spalinowymi. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące problemów ze sprzętem prosimy o kontakt:
Dział handlowy – Grzegorz Żynda 0516-126-701, 058-300-03-67 wew. 22,
Części zamienne – Michał Stankiewicz 0505-172-492, 058-300-03-67 wew. 25,
Serwis – Mariusz Moczyński 0509-329-091, 058-303-80-80 wew. 40.
ZAGĘSZCZARKIMOTOPOMPY