Zamknij Używamy cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
english русский
KOMPRESORYKOSIARKI SPALINOWEAGREGATY PRĄDOTWÓRCZE PDC DO PRACY CIĄGŁEJAGREGATY PRĄDOTWÓRCZEODŚNIEŻARKI
1. Odśnieżarka - ma za zadanie usunąć nadmiar śniegu, dzięki śrubie przesuwającej śnieg do środka maszyny, a następnie dzięki wirnikowi wydmuchanie go przez rynnę wysypową w wybranym przez nas kierunku. Rozróżniamy urządzenia małe przeznaczone do usuwania zaledwie kilku centymetrów puchu śnieżnego oraz duże profesjonalne maszyny do usuwania wysokich zasp śnieżnych, bez względu na ich ilość i wagę. Dodatkowo odśnieżarki mogą być napędzane zarówno Diesel-em, benzyną jak i prądem elektrycznym.
Poniżej odśnieżarka firmy Pezal model PST400E.

2. Czym kierować się przy wyborze odśnieżarki?
Zanim zdecydujemy się na zakup odśnieżarki, powinniśmy znać zadania jakie przed nią stawiamy i z jakiej powierzchni chcemy pozbyć się śniegu.
Typowe odśnieżarki jednostopniowe używają pojedynczej śruby o wysokiej prędkości obrotowej do usuwania płytkiej warstwy śniegu jednorazowo. Z reguły zasilane są prądem elektrycznym. Przykładem może być odśnieżarka firmy Pezal o symbolu PST10, której maksymalna wysokość odśnieżania wynosi 260mm, a wyrzut śniegu 2 do 6m.
Odśnieżarki dwustopniowe posiadają jedną lub więcej śrub obrotowych, dzięki którym śnieg zostaje rozdrobniony i jeszcze łatwiej wydmuchany przez maszynę. Dzielimy je na profesjonalne maszyny o mocy silnika sięgającej nawet 1000 koni mechanicznych, wykorzystywanych do odśnieżania autostrad czy lotniczych pasów startowych lub te do użytku domowego o mocy kilku koni. Te ostatnie to zazwyczaj urządzenia samobieżne, poruszające się  na dużych kołach z łańcuchami lub na gąsienicach. Posiadają na świdrze zawleczkę zabezpieczającą urządzenie przed zatarciem silnika napędowego. Przykładem takiej odśnieżarki jest urządzenie firmy Pezal PST160, która posiada m. in. wsteczny bieg bardzo ułatwiający i przyspieszający pracę.
Na zdjęciu poniżej odśnieżarka PST160.

Odśnieżarki dzielimy także na te bez napędu, z napędem na koła i gąsienice. Zaletą odśnieżarek bez napędu jest fakt, że są małe, a co za tym idzie, zajmują niewiele miejsca. Mogą mieć składane rączki co dodatkowo ułatwia ich przechowywanie.
Odśnieżarki z napędem są używane do średnich i dużych powierzchni. Wyposażone są w czterosuwowy silnik oraz podgrzewane rączki. Odśnieżarka firmy Pezal model - PST390E z napędem na gąsienice, oprócz wspomnianego silnika, rączek i bezstopniowej skrzyni biegów, posiada system płynnego zbierania śniegu i stop-system, który zwiększa bezpieczeństwo pracy. Wzmocnione ząbki świdra kruszące nawet zlodowaciały śnieg, zmniejszona emisja hałasu, blokada do operowania jedną ręka, elektryczny start i mniejsze zużycie paliwa, to tylko niektóre z zalet urządzeń tej firmy. Reflektory robocze w modelach m. in. PST400E, PST390E pozwalają na pracę nawet po zmierzchu.
Na zdjęciu poniżej odśnieżarka  PST390E.

Na podstawie ustawy „O utrzymaniu porządku i czystości w gminach”, straż miejska ma prawo nałożyć mandat na osoby, które nie odśnieżają należących do nich chodników, posesji. Dzięki niezawodnym i prostym w obsłudze odśnieżarkom firmy Pezal mogą Państwo usunąć śnieg bezproblemowo i szybko, dodatkowo dbając o bezpieczeństwo własne i innych.

3. Krótka instrukcja przygotowania odśnieżarki do pracy na przykładzie modelu KST120 z oferty firmy Pezal.
- przed rozpoczęciem używania odśnieżarki, prosimy sprawdzić teren i usunąć wszystkie obiekty, tj. sanki, deski, kable itd.,
- ustaw sprzęgło w neutralnej pozycji przed rozruchem silnika,
- zabrania się operowania maszyną bez ubrania odpowiedniej zimowej odzieży. Noś obuwie przeciwpoślizgowe aby poprawić przyczepność i uniknąć poślizgów. Noś rękawice i okulary ochronne,
- obchodź się z paliwem ostrożnie: jest łatwopalne,
- używaj paliwa dobrej jakości,
- nigdy nie dolewaj paliwa do pracującego lub gorącego silnika,
- napełniaj zbiornik paliwa na zewnątrz bardzo ostrożnie. Nigdy nie napełniaj zbiornika paliwa w pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji,
- dokręć szczelnie wlew i wytrzyj rozlane paliwo,
- dostosuj wysokość obudowy zgarniacza, tak aby móc oczyszczać powierzchnię żużlową lub kamienistą,
- nigdy niczego nie reguluj podczas pracy silnika (za wyjątkiem przypadków
wyszczególnionych przez producenta),
- pozwól silnikowi i maszynie uzyskać odpowiednią temperaturę zanim zaczniesz usuwać śnieg: rozgrzej urządzenie (3-5 minut),
- działanie maszyny może spowodować wyrzucanie różnych obiektów, które mogą wpaść w oko. Zawsze noś okulary ochronne lub osłonę oczu podczas pracy, regulacji lub napraw,
- nie pozwól, aby ciało lub ubrania dostały się w pobliże rury wentylacyjnej maszyny, grzejących lub obracających się elementów,
- sprawdź bak paliwa przed użyciem maszyny, bak nie może być pusty,
- sprawdź stan kół jezdnych (np. ciśnienie w oponach),
- wszystkie połączenia powinny być właściwie wyregulowane. Po zwolnieniu sprzęgła i rozpoczęciu operowania osprzętem, bieg powinien być ustawiony we właściwej pozycji,
- w modelu KST160/200/200E sprawdź i wyreguluj hamulce,
- w modelu KST200E sprawdź elementy elektrycznego rozruchu przed użyciem go (napięcie akumulatora, stan kabli).

Montaż uchwytu, komina wydechowego i zespołu drążka śrubowego na przykładzie odśnieżarki KST120.
Montaż uchwytu: Wyjmij cztery śruby M8 i przykręć uchwyt po obu stronach płyty głównej (rysunek poniżej).

Korzystając z dwóch śrub przykręć rączkę do uchwytu (rysunek poniżej).

Montaż komina wydechowego: do zamontowania komina potrzebujesz sześć śrub M8 i trzech części mocujących (rysunek poniżej).

Zespół drążka śrubowego: korzystająć z dwóch nakrętek i złączki, złóż zespół drążka śrubowego i zamontuj go w odśnieżarce (rysunek poniżej).

Montaż drążka na przykładzie odśnieżarki KST 160.
Zamocuj śrubę z gumowym pierścieniem na śrubie M8, znajdującej się na krawędzi uchwytu. Włóż drążek w otwór na krawędzi korpusu skrzyni i użyj zawleczki do mocowania (zdjęcie poniżej).

Konserwacja:
- sprawdzaj maszynę regularnie, co zapewni jej bezpieczne użytkowanie,
- często sprawdzaj ścięte śruby, śruby mocujące silnik, itd., aby zawsze były poprawnie dokręcone i maszyna mogła pracować bezpiecznie,
- nigdy nie przechowuj maszyny z pełnym zbiornikiem paliwa wewnątrz budynku, gdzie znajdują się źródła zapłonu, takie jak gorąca woda, grzejniki, itp. Pozwól silnikowi ostygnąć przed przechowywaniem go w jakimkolwiek zamknięciu,
- konserwuj lub wymieniaj etykiety bezpieczeństwa i instrukcje w zależności od ich stanu,
- pozwól maszynie chodzić przez kilka minut po wyrzuceniu śniegu, aby zapobiec zamarzaniu zbieraka (świdra),
- przechowywany akumulator musi być ładowany, co trzy miesiące, aby zachował żywotność (dotyczy KST200E).

4. Poniżej przedstawiamy Państwu najczęstsze przyczyny usterek odśnieżarek.

PRZYPOMINAMY, ŻE ZANIM PODEJMĄ PAŃSTWO JAKIEKOLWIEK CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z NAPRAWĄ USTEREK NALEŻY ODNIEŚĆ SIĘ DO KARTY
GWARANCYJNEJ ORAZ INSTRUKCJI DANEGO URZĄDZENIA.


A. Nie działa silnik:
1. Złe podłączenie zasilania - sprawdzamy przewody zasilania i ponownie uruchamiamy urządzenie. Jeśli to nie pomoże oddajemy urządzenie do naprawy w serwisie.
2. Awaria zasilania - sprawdzamy przewody zasilania i ponownie uruchamiamy urządzenie. Jeśli to nie pomoże oddajemy urządzenie do naprawy w serwisie.
B. Słychać dźwięk silnika, ale urządzenie nie pracuje:
1. Wyrzutnik śniegu jest zablokowany - usuwamy blokadę. Jeśli to nie pomoże oddajemy urządzenie do naprawy w serwisie.
2. Awaria kondensatora - oddajemy urządzenie do naprawy w serwisie.
C. Silnik nagle przestał działać:
1. Wtyczka zasilania jest luźna - podłączamy wtyczkę.
2. Przełącznik przeciążenia jest włączony - wyłączamy przełącznik przeciążenia lub wyłączamy zasilanie i uruchamiamy ponownie.
D. Nieprawidłowy hałas - poluzowane części urządzenia należy przykręcić. Jeśli hałas nie ustaje, kontaktujemy się z serwisem.
E. Nieprawidłowe wibracje:
1. Łączniki są poluzowane - kończymy pracę, wyłączamy zasilanie, oddajemy urządzenie do naprawy w serwisie.
2. Silnik jest źle zamontowany - kończymy pracę, wyłączamy zasilanie, oddajemy urządzenie do naprawy w serwisie.
F. Wirnik nie działa:
1. Wylot lub wlot wyrzutnika śniegu jest zablokowany - kończymy pracę i czyścimy wyrzutnik śniegu.
2. Luźny pasek - oddajemy urządzenie do naprawy w serwisie.


Firma PEZAL oferuje produkty, które znajdą Państwo na stronie: www.pezal.com oraz podejmuje się kompleksowego serwisowania wszelkich typów pojazdów, maszyn oraz urządzeń specjalistycznych napędzanych silnikami spalinowymi. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące problemów ze sprzętem prosimy o kontakt:
Dział handlowy – Grzegorz Żynda 0516-126-701, 058-300-03-67 wew. 22,
Części zamienne – Michał Stankiewicz 0505-172-492, 058-300-03-67 wew. 25,
Serwis – Mariusz Moczyński 0509-329-091, 058-303-80-80 wew. 40.


AGREGATY INWERTEROWEZAGĘSZCZARKIMOTOPOMPY