Zamknij Używamy cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
english русский
KOMPRESORYKOSIARKI SPALINOWEAGREGATY PRĄDOTWÓRCZE PDC DO PRACY CIĄGŁEJ
1. Agregat prądotwórczy jest autonomicznym zespołem wytwarzającym energię  elektryczną. To rezerwowe źródło prądu składa się głównie  z prądnicy i napędzającego ją silnika spalinowego. W zastosowaniu podstawowym służy do wytwarzania energii elektrycznej potrzebnej do zasilania różnych urządzeń elektrycznych. W zastosowaniu pomocniczym agregaty używane są w czasie występujących przeciążeń sieci lub gdy następuje jej przerwanie, a prąd jest niezbędny. Dzieli się je na różne typy: podstawowym kryterium jest wielkość mocy, dalej na: trójfazowe i jednofazowe, napędzane benzyną lub olejem napędowym, uruchamiane ręcznie lub elektronicznie, zabudowane i wyciszone lub otwarte bez zabudowy, a w zależności od przeznaczenia na morskie i lądowe oraz stacjonarne lub mobilne na kołach lub specjalnych przyczepach.
Na bazie oferty z firmy Pezal opiszemy budowę i zasadę działania oraz poradzimy jak użytkować i rozwiązywać problemy związane z użytkowaniem dużych agregatów PDC, które mogą produkować prąd w cyklu ciągłym samodzielnie lub współdziałać za pomocą ATS (Automatic Transfer Switch) z siecią energetyczną.  W momentach zaniku prądu w sieci, ATS włącza agregat prądotwórczy, a przy  powrocie prądu w sieci energetycznej, agregat zostaje wyłączony. Obudowa agregatów wykonana jest z blachy o podwyższonej odporności korozyjnej powlekanej stopem Al-Zn co również w efekcie ogranicza hałas do poziomu normatywnego (2000/14/EC). Budowa agregatów pozwala na niezależny dostęp do akumulatorów i skrzynki elektrycznej oraz zapewnia bezpieczny system załadunku i rozładunku agregatu. 
Poniżej budowa agregatu na przykładzie modelu PDC250ST3.2. Przygotowanie agregatu do pracy.

Pamiętaj, aby wszelkie naprawy i przeglądy wykonywać wyłącznie na wyłączonym silniku, o ile producent nie mówi inaczej.

A. Separator wody (odstojnik) - osuszamy minimum raz dziennie. W tym celu należy wyłączyć silnik. Następnie proszę otworzyć zawór spustowy, obracając go o cztery obroty w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Powinno się odczekać do momentu, aż cały osad zostanie zlany z odstojnika - popłynie jasne (czyste) paliwo. W celu zamknięcia zaworu spustowego należy unieść zawór do góry i obrócić zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.
B. Chłodziwo - proszę nie odkręcać korka chłodnicy jeżeli silnik jest gorący. Należy odczekać, aż temperatura silnika spadnie poniżej 50 stopni Celcjusza. Otwarcie chłodnicy przy gorącym silniku może spowodować rozpylenie chłodziwa lub jego oparów, a w następstwie spowodować poparzenie ciała. Korek wlewu chłodnicy należy odkręcać powoli, tak aby stopniowo zmniejszyć ciśnienie w chłodnicy. Dzięki temu unikniemy groźnych wypadków. Dodatkowo nigdy nie dolewaj zimnego chłodziwa do układu chłodzącego gorącego silnika. Dolanie zimnego chłodziwa w takim przypadku może spowodować szybkie ogrzewanie kropel dolewanego chłodziwa i ich szybkie parowanie, co może doprowadzic do poparzenia. Ponadto dolanie zimnego chłodziwa w w/w przypadku może spowodować uszkodzenie silnika. Jeżeli zamierzasz uzupełnić brakujące chłodziwo, odczekaj do momentu aż silnik i jego układ chłodzący ostygną. Dolewając płyn chłodzący uważaj, aby nie przelać zbiornika.
C. Pasek klinowy lub wielorowkowy - codziennie należy sprawdzić i ocenić wizualny stan paska. Jeżeli wymaga on wymiany lub jest uszkodzony, wymieniamy go na nowy. Używanie silnika z uszkodzonym paskiem może spowodować uszkodzenie silnika co nie jest objęte gwarancją.
D. Wentylator - powinno się sprawdzać codziennie i oceniać wizualny stan wentylatora. Sprawdzamy czy łopatki wentylatora nie są uszkodzone, a nity luźne. Proszę dodatkowo zwrózić uwagę na wentylator - czy jest dobrze zamocowany. Jeżeli wentylator jest uszkodzony, wymieniamy go na nowy.
E. Olej i filtr oleju.
Proszę unikać długotrwałego kontaktu oleju ze skórą. Długotrwały kontakt może powodować choroby skóry lub jej uszkodzenia. Należy zabezpieczyć olej przed dostępem dla dzieci i zwierząt. Nie możemy dopuścić by olej przedostał się do gleby. Przepracowany olej oddajemy do odpowiedniej firmy, która zajmie się jego utylizacją. Nie należy używać silnika ze zbyt niskim lub wysokim poziomem oleju. Jeżeli silnik jest naprawiany lub poddawany przeglądowi, wymieniamy olej i filtr oleju na nowe. Pamiętajmy, aby zlewać olej z silnika zaraz po jego wyłączeniu kiedy jest ciepły. Pozwoli to usunąć także zanieczyszczenia zawarte w oleju.

Aby wyczyścić głowicę filtra oleju musimy uruchomić silnik i poczekać do momentu, aż temperatura chłodziwa osiągnie 60ºC. Wyłączamy silnik, a po jego całkowitym zatrzymaniu wykręcamy śrubę spustową oleju.  Teraz możemy wyczyścić głowicę filtra oleju z kurzu i innych osadów, po czym wykręcamy filtr oleju (rys poniżej).

Proszę pamiętać, aby uszczelkę filtra oleju posmarować niewielką ilością oleju. Zabezpieczy ją to przed nadmiernym działaniem czynników zewnętrznych.

Filtr oleju zalewamy świeżym olejem (rys. poniżej).


 

Zalany olejem filtr montujemy do głowicy filtra oleju. Nadmierne dokręcenie filtra może uszkodzić gwint, dlatego dokręcamy ostrożnie filtr oleju tak, aby nie uszkodzić gwintu filtra lub gwintu głowicy filtra oleju. Montujemy śrubę spustową oleju do misy olejowej. Sprawdzamy stan gwintu śruby spustowej i gwintu w misie olejowej (miejscu montażu śruby spustowej).  Przed wkręceniem śruby spustowej powinnyśmy wyczyścić z osadu gwint śruby i gwint w misie olejowej. Montujemy i dokręcamy śrubę spustową oleju do misy olejowej. Wartość dokręcenia śruby spustowej oleju wynosi 80Nm. W celu uzupełnienia oleju w silniku odkręcamy korek wlewu oleju (rys. poniżej) i wlewamy czysty olej do odpowiedniego poziomu.

Uruchamiamy silnik na wolnych obrotach i sprawdzamy czy nie ma wycieków oleju z filtra oleju i misy olejowej. Wyłączamy silnik i czekamy około 15 minut, aby olej spłynął do misy olejowej. Sprawdzamy ponownie poziom oleju i jeżeli jest zbyt niski , uzupełniamy go.
F. Chłodnica powietrza - jeżeli turbo sprężarka zawodzi lub z innej przyczyny w chłodnicy powietrza odkładają się jakiekolwiek zanieczyszczenia lub nadmiar oleju musimy wyczyścić chłodnicę powietrza (Intercooler). Nie należy używać żrących detergentów do czyszczenia chłodnicy powietrza. Mogą one spowodować uszkodzenie chłodnicy powietrza.
G. Filtr powietrza - powinniśmy regularnie kontrolować stan filtru powietrza. Jeżeli to konieczne wymieniamy filtr powietrza na nowy. W środowisku bardzo zapylonym wymieniamy go dwa lub trzy razy częściej niż standardowo lub każdorazowo przy przeglądzie gdy uznamy, że jego stan wskazuje konieczność wymiany. Nie należy czyścić filtra powietrza sprężonym powietrzem. Ziarenka piasku pod ciśnieniem powietrza, przebijaja bibułe filtracyjną, zwiększaja granulację pyłów i płynów przedostajacych sie do silnika, co może prowadzić do uszkodzenia silnika.
H. Filtr paliwa - powinno się wyczyścić głowicę filtra paliwa z kurzu i innych osadów, po czym wykręcić filtr paliwa. Wymieniamy uszczelkę filtra paliwa na nową. Zalewamy filtr czystym paliwem i smarujemy niewielką ilością oleju uszczelki filtra. Zabezpieczy je to przed nadmiernym wpływem czynników zewnętrznych oraz ułatwi kolejną wymianę filtra w przyszłości. Proszę zawsze nowy filtr paliwa montować do głowicy.
I. Odpowietrzanie systemu paliwowego - pompa paliwowa w większości przypadków (przy minimalnej ilości powietrza w paliwie) odpowietrza się samoczynnie. Ręczne odpowietrzenie pompy paliwowej należy wykonać po czynnościach serwisowych.

3. Przeglądy i kontrole.4. Poniżej przedstawiamy Państwu najczęstsze przyczyny usterek agregatów.   
 
PRZYPOMINAMY, ŻE ZANIM PODEJMĄ PAŃSTWO JAKIEKOLWIEK CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z NAPRAWĄ USTEREK NALEŻY ODNIEŚĆ SIĘ DO KARTY GWARANCYJNEJ ORAZ INSTRUKCJI DANEGO URZĄDZENIA. DOKONYWANIE JAKICHKOLWIEK NAPRAW W OKRESIE GWARANCJI POZA AUTORYZOWANYM SERWISEM POZBAWIA NABYWCĘ PRAW GWARANCYJNYCH.

PYTANIE:
Wał silnika obraca się zbyt wolno lub w ogóle. Co robić?
ODPOWIEDŹ: Przyczyn takiego zachowania się wału silnika może być wiele. Powinniśmy zacząć od odłączenia jednostki napędowej i sprawdzenia parametrów, kompresji i szczelności cylindrów, które mogły się po prostu zużyć. Następnie sprawdzamy silnik i jego opór obrotowy czy nie są przyczyną ograniczenia obrotów wału korbowego. Jeśli wał silnika nadal się nie obraca, sprawdzamy stan podłączenia i dokręcenia przewodów. Możliwe, że luźne lub skorodowane podłączenie obwodu rozruchowego jest przyczyną usterki. Sprawdzamy także napięcie akumulatora i obwód do cewki rozrusznika. Przyczyną może być także nieprawidłowa praca rozrusznika. W takim wypadku należy wymienić rozrusznik. Jeśli natomiast rozrusznik obraca się, ale silnik nie działa należy zdemontować rozrusznik i sprawdzić czy zębatka koła zamachowego lub rozrusznika nie są uszkodzone. Jeśli usterka nadal występuje należy skontaktować się z najbliższym punktem serwisowym.

PYTANIE: Mam problem z uruchomieniem silnika, dodatkowo pojawia się dym. Jak temu zaradzić?
ODPOWIEDŹ: Na początek sprawdzamy procedurę uruchomienia. Jeśli obroty silnika są zbyt niskie (poniżej 120rpm) przechodzimy do pytania pierwszego. Gdy silnik pracuje niewłaściwie  lub potrzebne jest wspomaganie podczas uruchamiania silnika, należy sprawdzić, naprawić lub wymienić rozrusznik (gdy silnik jest zimny). Przyczyną problemów z uruchomieniem silnika może być także powietrze w układzie paliwowym. W takim wypadku należy zlokalizować i uszczelnić przeciek. Jeśli został ograniczony dopływ paliwa powinniśmy wyczyścić i wymienić sito. Przy okazji wymieniamy filtr i sprawdzamy przewody paliwowe. Sprawdzamy także zawór powrotu paliwa i pompę paliwa. Kolejną przyczyną problemu może być zanieczyszczone paliwo lub ograniczenie wlotu powietrza. Dlatego trzeba skontrolować działanie silnika i sprawdzić przepływ powietrza. W momencie gdy nastąpiła nieprawidłowa synchronizacja pompy wtryskowej - sprawdzamy punkt wtrysku pompy wtryskowej. Dodatkowo jeśli podejrzewamy, że jeden lub więcej wtrysków jest zniszczonych lub działa nieprawidłowo, musimy wymienić wtryskiwacz. Jeśli usterka nadal występuje należy skontaktować się z najbliższym punktem serwisowym.

PYTANIE: Silnik się nie wyłącza. Co powinienem zrobić?
ODPOWIEDŹ: Gdy ręczny lub elektryczny wyłącznik nie działa możliwe, że cewka wzbudza się samoistnie. Należy sprawdzić jej połączenie z wyłącznikiem oraz sprawdzić czy sprężyna jest wystarczająco mocna aby mogła przestawić dźwignię w pozycje zamknięcia. Gdy silnik podczas pracy zaciąga spaliny do układu ssącego powietrza należy zlokalizować i uszczelnić miejsce wydobywania się spalin. Przyczyna problemu jakim jest niewyłączający się silnik, może być także paliwo, które przecieka do rozgałęzionej dziury wlotowej. Sprawdzamy więc stan miejsca montażu filtra paliwa. Jeśli usterka nadal występuje należy skontaktować się z najbliższym punktem serwisowym.

PYTANIE: Zaobserwowałem wyciek oleju z agregatu. Jak go naprawić?
ODPOWIEDŹ: Jeśli wyciek jest zewnętrzny sprawdzamy gdzie nastąpił wyciek i go usuwamy. Możliwe jest przepełnienie skrzyni korbowej - wystarczy sprawdzić czy poziom oleju jest właściwy. Częstą przyczyną wycieku jest użycie nieprawidłowego oleju, dlatego upewnij się czy używasz właściwego. Olej mógł także przypadkowo znaleźć się w chłodziwie - poznamy to po wycieku oleju z chłodnicy. Przyczyną wycieku oleju może być rozszczelniona sprężarka powietrza i przedmuchy ze skrzyni korbowej powodujące wyciek oleju.  Dodatkowo należy sprawdzić wlot i wydech turbosprężarki , w której olej może wyciekać do rury ssącej lub wydechowej powietrza. Jeśli usterka nadal występuje należy skontaktować się z najbliższym punktem serwisowym.

PYTANIE:
Zaobserwowałem wyciek chłodziwa. Co robić?
ODPOWIEDŹ: Jeśli jest to wyciek zewnętrzny z silnika, musimy sprawdzić czy nie ma wycieków spod uszczelek lub zimeringów. Przegrzanie lub wyciek skompresowanych gazów może spowodować uszkodzenie chłodnicy lub silnika, dlatego należy systematycznie dokonywać przeglądów agregatu. Jeżeli w agregacie występuje napęd chłodnicy należy sprawdzić czy nie ma wycieków oraz sprawdzić mieszankę ciekłego chłodziwa i napęd. Jeśli nastąpi wyciek chłodziwa smarującego z chłodnicy oleju powinniśmy wymienić chłodnicę oleju. Jeśli usterka nadal występuje należy skontaktować się z najbliższym punktem serwisowym.

PYTANIE: 
Agregat wibruje intensywnie. Co się stało?
ODPOWIEDŹ: Przyczyną może być nierówna praca silnika dlatego należy dokonać regulacji obrotów. Wibracje mogą być spowodowane także przez poluźnione lub uszkodzone mocowania silnika, które należy naprawić lub wymienić jeśli są wadliwe. Uszkodzony wentylator, łożysko alternatora czy nieprawidłowe działanie amortyzatora drgań to kolejne możliwe przyczyny wystąpienia niepożądanych wibracji. Jeśli usterka nadal występuje należy skontaktować się z najbliższym punktem serwisowym.

PYTANIE: Podczas pracy silnika agregat nadmiernie hałasuje. Co robić?
ODPOWIEDŹ: Na początek powinniśmy sprawdzić napięcie pasa napędowego i napinacza. Zbyt małe napięcie lub zbyt duże obciążenie może spowodować pisk pasa napędowego. Przy okazji upewnij się, że pompa wody, koło pasowe napinacza, piasta wentylatora i alternator obracają się swobodnie. Pływ powietrza z układu ssącego lub wydechowego może także powodować hałas dlatego należy uszczelnić układ ssący silnika. Nadmierne luzy zaworów także mogą być przyczyną dlatego powinniśmy je wyregulować i upewnić się, że popychacze zaworów nie są zgięte lub, że dźwigienki zaworowe nie są uszkodzone.  Hałas może być także spowodowany pracą turbosprężarki, dlatego powinniśmy sprawdzić jej wirnik oraz sprawdzić czy koło turbiny nie dotyka obudowy. Nadmierny hałas może być spowodowany nieprawidłową pracą przekładni zębatej. W takim wypadku należy ją wymienić na nową. Jeśli usterki powodujące hałas w agregacie nadal występują należy skontaktować się z najbliższym punktem serwisowym.         
 

Firma PEZAL oferuje produkty, które znajdą Państwo na stronie: www.pezal.com oraz podejmuje się kompleksowego serwisowania wszelkich typów maszyn oraz urządzeń specjalistycznych napędzanych silnikami spalinowymi. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące problemów ze sprzętem prosimy o kontakt:
Dział handlowy – Grzegorz Żynda 0516-126-701, 058-300-03-67 wew. 22,
Części zamienne – Michał Stankiewicz 0505-172-492, 058-300-03-67 wew. 25,
Serwis – Mariusz Moczyński 0509-329-091, 058-303-80-80 wew. 40.


AGREGATY PRĄDOTWÓRCZEODŚNIEŻARKIAGREGATY INWERTEROWEZAGĘSZCZARKIMOTOPOMPY