Zamknij Używamy cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
english русский
KOMPRESORYKOSIARKI SPALINOWE

1. Kosiarka spalinowa jest urządzeniem służącym do koszenia trawy.

Poniżej budowa kosiarki spalinowej na przykładzie modelu PM510SA-PG200V z oferty firmy Pezal.

 

2. Czym kierować się przy wyborze kosiarki?

Zanim zdecydujemy się na kupno kosiarki, powinniśmy znać zadania jakie przed nią stawiamy, jak dużą powierzchnię będziemy kosić itd.

Ze względu na napęd kosiarki dzielą sie na:

- ręczne (pchane przez człowieka, bezsilnikowe)

- elektryczne (w tym akumulatorowe)

- spalinowe dwu- lub czterosuwowe (np. czterosuwowa PM510SA-PG160V)

Ze względu na sposób poruszania dzielimy je na:

- ręczne

- samojezdne

- poduszkowe (nie posiadają kółek jezdnych, unoszą się na poduszce powietrznej)

- automatyczne (nie wymagają ingerencji człowieka, zasilane bateriami słonecznymi lub przez akumulator, potrafią się samodzielnie poruszać i kosić wyznaczony obszar).

Ponadto kosiarki możemy podzielić ze względu na pełnione przez nie funkcje:

- zbierające trawę bezpośrednio do kosza (np. PM510SA-PG200V)
- wyrzucające skoszoną trawę na glebę (wyrzut boczny np. PM510PXG-PG160V, zdjęcie poniżej) 

- rozdrabniające skoszoną trawę (mulczowanie np. PM560PXG-PG200V)

- napowietrzające trawnik.

 

3. Krótka instrukcja przygotowania kosiarki do pracy.

PAMIĘTAJ ABY WSZELKIE NAPRAWY I PRZEGLĄDY WYKONYWAĆ WYŁĄCZNIE NA WYŁĄCZONYM SILNIKU, O ILE PRODUCENT NIE MÓWI INACZEJ.

Przed każdorazowym uruchomieniem urządzenia (silnika) sprawdź bezwzględnie:

- stan dokręcenia wszystkich śrub i nakrętek

- zaciski rączek

- stan dokręcenia śruby mocującej nóż tnący

- stan i sposób zamocowania wszystkich osłon

- sposób założenia pojemnika na trawę

- stan linek sterujących

- poziom oleju w silniku

- filtr powietrza

- teren, na którym będzie odbywało się koszenie trawy (usuń z niego zbędne przedmioty).

UWAGA! Niewłaściwe zainstalowanie któregokolwiek z elementów kosiarki może być przyczyną utraty kontroli nad kosiarką i doprowadzić do groźnego wypadku. Podczas pracy z urządzeniem zachowaj szczególną ostrożność. Unikaj najeżdżania na ciała obce, które mogą zostać wyrzucone z dużą siłą stając sie w ten sposób przyczyną groźnego wypadku i/lub uszkodzenia urządzenia. Uszkodzenia powstałe wskutek użytkowania niezgodnego z zaleceniami niniejszej instrukcji nie zostaną objęte gwarancją. W takiej sytuacji firma Pezal Sp. z o.o. wraz z jej oddziałami nie ponoszą odpowiedzialności za powstałe urazy lub śmierć operatora, innych osób lub zwierząt.

 

SPRAWDZENIE POZIOMU OLEJU W SILNIKU.

a) Ustaw kosiarkę na równym, poziomym podłożu.

b) Odkręć korek wlewu oleju i wytrzyj wskaźnik poziomu oleju.

c) Włóż wskaźnik poziomu oleju do silnika.

d) Wyjmij wskaźnik i sprawdź poziom oleju.

e) Jeżeli poziom oleju jest za niski, uzupełnij olej do właściwego poziomu stosując olej wskazany przez Gwaranta.

 

ZMIANA POZIOMU OLEJU W SILNIKU.

Sprawdź poziom oleju. Jeżeli jest to konieczne uzupełnij lub odlej olej do właściwego poziomu.

Aby uzupełnić brakujący olej:

- wyłącz silnik

- wykręć korek wlewu oleju

- dolej oleju do silnika

- włóż wskaźnik z powrotem i sprawdź poziom oleju

- jeżeli poziom oleju jest wystarczający włóż i dokręć korek wlewu oleju; jeżeli poziom oleju jest wciąż zbyt niski, dolej oleju i sprawdź ponownie poziom - czynność tę

należy powtórzyć do momentu uzyskania właściwego poziomu oleju w silniku.

 

FILTR OCZYSZCZANIA POWIETRZA.

Aby sprawdzić filtr powietrza zdejmij obudowę filtra. Sprawdź czy filtr jest czysty i czy nie tamuje przepływu powietrza. W razie konieczności, wymień filtr na nowy.

UWAGA! Nigdy nie używaj silnika bez filtra powietrza. Nie należy czyścić filtra powietrza sprężonym powietrzem. Ziarenka piasku pod ciśnieniem powietrza, przebijają bibułę filtracyjną i zwiększają granulację pyłów i płynów przedostających się do silnika.

 

ŚWIECA ZAPŁONOWA.

UWAGA! Wymieniaj świecę zapłonową po 300Rh pracy. Użycie niewłaściwej świecy może spowodować uszkodzenie silnika. Aby zapewnić prawidłowe działanie silnika, świeca zapłonowa musi być prawidłowo zainstalowana.

Aby sprawdzić świecę zapłonową zdejmij fajkę i kluczem do świec wykręć świecę. Sprawdź wizualnie stan świecy. Jeżeli świeca nie nadaje się do użytku, wymień ją na nową. Sprawdź odległość elektrody za pomocą szczelinomierza, popraw jeżeli trzeba. Prawidłowy odstęp między elektrodami świecy powinien wynosić 0.7-0.8mm.

Poniżej rysunek świecy zapłonowej.

 

Sprawdź stan uszczelki na świecy. Jeżeli jest w dobrym stanie wkręć świecę ręcznie do oporu, aby zapobiec zniszczeniu gwintu w głowicy. Dokręć świecę kluczem tak, aby docisnęła uszczelkę. Podczas instalowania starej świecy przekręć klucz tylko o 1/4 obrotu w celu dociśnięcia uszczelki. Świeca musi byc dobrze i mocno osadzona, aby mogła prawidłowo funkcjonować. Niedokładnie zainstalowana świeca zapłonowa może się nagrzać i spowodować uszkodzenie silnika.

UWAGA! Wymieniaj świecę zapłonową na nową co 300Rh pracy silnika. Sprawność świecy maleje z czasem i nawet pozornie sprawna świeca po przepracowanych 300Rh może powodować

niewłaściwą pracę silnika.

 

4. Najczęstsze przyczyny usterek kosiarek.

 

PRZYPOMINAMY, ŻE ZANIM PODEJMĄ PAŃSTWO JAKIEKOLWIEK CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z NAPRAWĄ USTEREK NALEŻY ODNIEŚĆ SIĘ DO KARTY GWARANCYJNEJ ORAZ INSTRUKCJI DANEGO URZĄDZENIA.

 

PYTANIE: Co robić gdy silnik dławi się lub spada jego moc?

ODPOWIEDŹ: Możliwe, że filtr powietrza jest brudny lub zatkany. W takim wypadku należy wymienić filtr powietrza na nowy. Niewłaściwe lub zanieczyszczone paliwo także może być powodem dławienia się silnika. By naprawić tę sytuację należy opróżnić zbiornik paliwa i gaźnik z paliwa. Napełniamy zbiornik nowym czystym paliwem dobrej jakości. Dodatkowo należy sprawdzić czy przewody paliwowe nie są zatkane. Jeśli są, wymieniamy przewody paliwowe na nowe.

 

PYTANIE: Silnik nie uruchamia się - co robić?

ODPOWIEDŹ: Zbyt niski poziom oleju może powodować sytuację, że silnik nie uruchamia się. Sprawdzamy poziom oleju w silniku. W razie potrzeby uzupełniamy brakujący olej. Brak paliwa w zbiorniku i niewłaściwe lub zanieczyszczone paliwo to kolejne przyczyny takiego zachowania się maszyny. Niewłaściwą lub uszkodzoną świecę zapłonową wymieniamy na nową właściwą, a w przypadku jej zalania - osuszamy ją i wkręcamy z powrotem.

 

PYTANIE: W czasie pracy doszło do zablokowania noża tnącego. Co zrobić w takiej sytuacji?

ODPOWIEDŹ: W momencie gdy nastąpi owinięcie noża lub wałka np. sznurem należy natychmiast wyłączyć silnik kosiarki i odczekać do momentu jego całkowitego zatrzymania. Usuwamy przyczynę przed ponowną próbą uruchomienia kosiarki. Jednakże gdy nastąpi uszkodzenie silnika lub sprzęgła silnika należy natychmiast wyłączyć silnik i skontaktować się z serwisem.

 

PYTANIE: W mojej kosiarce uszkodziłem nóż tnący.

ODPOWIEDŹ: Jeśli klient nie stosuje się do zaleceń gwaranta i najeżdża na ciała obce np. kamień, może spowodować uszkodzenie noża tnącego, a co gorsza - może doprowadzić do groźnego wypadku. Jeśli już nastąpi najechanie na ciało obce, należy natychmiast wyłączyć silnik i odczekać do momentu jego całkowitego zatrzymania. Demontujemy nóż tnący i sprawdzamy go wizualnie czy nie ma pęknięcia. Nawet najmniejsze pęknięcie może być przyczyną groźnego wypadku. Jeżeli nóż jest pęknięty obowiązkowo wymieniamy go na nowy. Jeśli nóż jest cały, ostrzymy go i instalujemy z powrotem (nóż może być ostry dlatego zachowaj szczególną ostrożność i noś rękawice ochronne).

 

Firma PEZAL oferuje produkty, które znajdą Państwo na stronie: www.pezal.com oraz podejmuje się kompleksowego serwisowania wszelkich typów maszyn oraz urządzeń specjalistycznych napędzanych silnikami spalinowymi. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące problemów ze sprzętem prosimy o kontakt:

Dział handlowy – Grzegorz Żynda 0516-126-701, 058-300-03-67 wew. 22,

Części zamienne – Michał Stankiewicz 0505-172-492, 058-300-03-67 wew. 25,

Serwis – Mariusz Moczyński 0509-329-091, 058-303-80-80 wew. 40.

 

 

AGREGATY PRĄDOTWÓRCZE PDC DO PRACY CIĄGŁEJAGREGATY PRĄDOTWÓRCZEODŚNIEŻARKIAGREGATY INWERTEROWEZAGĘSZCZARKIMOTOPOMPY