Zamknij Używamy cookies i podobnych technologii w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
english русский
KOMPRESORY

Sprężarka to urządzenie służące do zwiększania ciśnienia powietrza. Ze względu na wartość stosunku ciśnienia zasysanego do ciśnienia tłoczonego (spręż Π), jakie dany kompresor jest w stanie wytworzyć dzielimy je na:

  • wentylatory/wiatraki (1,13 > Π)
  • dmuchawy (1,13 < Π < 3)
  • kompresory (Π > 3)

Kompresor służy do dostarczania sprężonego powietrza dla oprzyrządowania pneumatycznego: aparatury i instrumentów używanych w różnych gałęziach przemysłu. Wachlarz tych zastosowań jest bardzo szeroki: zasilanie kluczy pneumatycznych, młotów pneumatycznych, gwoździarek, szlifierek, wiertarek, przecinarek, pistoletów do malowania natryskowego, do piaskowania, do mycia, a także napełnianie opon samochodowych i szeregu innych.
Środki ostrożności. Sprężarka powinna stać w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura od +5 do +30 st.C. Niedopuszczalne jest wystawianie sprężarki na działanie warunków atmosferycznych, a w szczególności opadów deszczu lub śniegu. Sprężarka powinna stać na równej, stabilnej powierzchni. Nie wolno jej instalować w pomieszczeniu, gdzie mogą znajdować się łatwopalne gazy lub pył.


Przed podłączeniem sprężarki do sieci elektrycznej trójfazowej należy sprawdzić właściwe podłączenie kolejności faz, gdyż odwrotny przepływ prądu może spowodować zmianę kierunku obrotów silnika, a to z kolei może skutkować uszkodzeniem sprężarki.


Przed uruchomieniem koniecznie należy sprawdzić poziom oleju, a w przypadku jego niedostatecznej ilości uzupełnić brak olejem do sprężarek (nie wolno mieszać olejów różnych marek!). Następnie wskazane jest sprawdzenie zamocowania filtra powietrza oraz zamocowanie korka wlewu oleju. Sprężarkę należy włączać za pomocą przycisku znajdującego się na presostacie (wyłącznik ciśnieniowy) – nigdy nie należy tego robić za pomocą wtyczki sieciowej.


Po zakończeniu pracy należy całkowicie wypuścić powietrze ze zbiornika. Raz w tygodniu zalecane jest także spuszczanie kondensatu przez specjalny zawór spustowy, znajdujący się w dolnej części zbiornika. Okresowo należy także sprawdzać naciąg pasów, gdyż za niski powoduje ich ślizganie i przegrzewanie się, a zbyt wysoki przeciąża silnik i zmniejsza jego żywotność. Okresowo należy również wymieniać filtry oraz sprawdzać mocowanie silnika i kompresora do platformy, a platformy do zbiornika, a także podłączenie kabli i przewodów powietrznych.Kompresor Pezal PKPS2.0-100A

Jaki kompresor wybrać? Należy przede wszystkim określić wydajność narzędzia, które owym kompresorem będzie zasilane – układ tłoczny sprężarki powinien być dobrany do wydajności narzędzia. Nie bez znaczenia jest także wielkość zbiornika, w który wyposażona jest sprężarka – im zbiornik jest większy, tym kompresor rzadziej się włącza, a tym samym jest bardziej ekonomiczny.


 

Najczęściej zadawane pytania:

PRZYPOMINAMY, ŻE ZANIM PODEJMĄ PAŃSTWO JAKIEKOLWIEK CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z NAPRAWĄ USTEREK NALEŻY ODNIEŚĆ SIĘ DO KARTY GWARANCYJNEJ ORAZ INSTRUKCJI DANEGO URZĄDZENIA.

PYTANIE: Kompresor zatrzymał się w czasie pracy. Co się stało?
ODPOWIEDŹ: Prawdopodobnie nastąpiła awaria sieci elektrycznej. Należy sprawdzić sieć zasilania.

PYTANIE: Silnik trójfazowy buczy, a kompresor nie włącza się. Co się stało?
ODPOWIEDŹ: W takiej sytuacji najprawdopodobniej brakuje napięcia w jednej z faz. Należy sprawdzić sieć elektryczną.

PYTANIE: Dlaczego słychać ciągłe syczenie przy wyłączonym kompresorze?
ODPOWIEDŹ: Prawdopodobną przyczyną takiej sytuacji jest zużyte lub zabrudzone połączenie zaworu zwrotnego. Należy je sprawdzić i oczyścić lub wymienić.

PYTANIE: Dlaczego w sprężonym powietrzu znajduję olej?
ODPOWIEDŹ: Prawdopodobnie w zbiorniku znajduje się zbyt dużo oleju. Należy usunąć część oleju, tak aby jego poziom osiągnął pożądaną wysokość – pomocny tu będzie wizjer poziomu oleju z zaznaczonym właściwym poziomem.

PYTANIE: Dlaczego zmniejszyła się sprawność kompresora?
ODPOWIEDŹ: Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Po pierwsze może to być zatkany filtr powietrza – należy go oczyścić lub najlepiej wymienić na nowy. Po drugie – może to być nieszczelność połączeń lub przewodów powietrznych. Zalecane jest sprawdzenie wszystkich połączeń i przewodów i po zlokalizowaniu nieszczelności usunięcie jej poprzez uszczelnienie połączenia lub wymianę nieszczelnego przewodu. Po trzecie może to być ślizganie pasa. Pas i koła należy oczyścić, a następnie naciągnąć pas do właściwego poziomu.

W przypadku każdej innej niejasności lub/i awarii należy zwrócić się o pomoc do autoryzowanego serwisu.

KOSIARKI SPALINOWEAGREGATY PRĄDOTWÓRCZE PDC DO PRACY CIĄGŁEJAGREGATY PRĄDOTWÓRCZEODŚNIEŻARKIAGREGATY INWERTEROWEZAGĘSZCZARKIMOTOPOMPY